Pytanie z dnia 12 maja

Dzień dobry.
Pod koniec roku 2024 szukałam sali do wynajęcia na komunię dla moich dzieci,komunia miała się odbyć 04 maja 2025 roku.nspisala do mnie znajoma że może mi ogarnąć sale od znajomego za 700zl sala jest że stołami krzesłami już zastawa.Zgodzilam się.Nastepnie zapytała czy nie chciałabym aby przygotowała mi jedzenie na to wydarzenie,również się zgodziłam.ja zaczęłam przesyłać jej pieniądze na konto w miarę mozliwosci.wyslalm jej 2300zl.w niedzielę dostałam od niej dopiero wykaz co ile miało by kosztować i wyslala przykładowe menu.maz ostatnio nie pracował więc nie udałoby mi się dopłacić reszty pieniążków.28 w poniedziałek zrezygnowałam z jej usług aby robiła mi jedzenie i nad obsługiwała.chcuelismy zrobić jednak skromny obiad w domu dla rodziny.poprosilam o zwrot kosztów że musimy jednak zrezygnować z jej usług.Dziewczyna nie chcę oddać nam pieniędzy.Rozumiem zapłata za sale ponieważ pan który zarezerwował nam sale stratny by byl bo nie znalazł by na nasze miejsce już nikogo,ale dziewczyna nie chce oddać resztę pieniędzy ponieważ mówi że jest stratna.Ja rozumiem jeżeli zakupiony produkty już lecz tego nie zrobiła.Ja nie potwierdziłam w poniedziałek menu miała zrobić zakupy 2maja (majowka1,2,3) sklepy otwarte tylko2 mają a komunia miała być 4. Nie mogła zrobić zakupów wcześniej bo by się zepsuły.Sama przyznała że jeszcze zakupów nie robiła ale jest stratna.Napisalam żeby kupiła już rzeczy to rozumiem ale jeszcze nic się nie wydarzyło i również z tych pieniążków 300zl za obsługę wzięła gdzie nas nie obsługiwała.Przez to że nie oddała pieniążków komunia dzieci się nie odbyła bo nie mieliśmy nawet żeby obiad dla rodziny zrobić w domu.

Dzień dobry, a jakie ma Pani pytanie i jakiej pomocy potrzebuje? Czy spisałyście Panie jakąś umowę? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat @kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 maja 2025 13:01 Zmodyfikowano dnia: 12 maja 2025 13:01 Obejrzało: 7 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam! Rozumiem, że sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie w kontekście rezygnacji z usług, które miały być związane z organizacją ważnego wydarzenia, jaką była komunia dzieci. W takich przypadkach warto rozważyć kilka kwestii prawnych. 1. Zasady zwrotu wpłaconych zaliczek Zgodnie z polskim prawem, jeżeli umowa została zawarta w formie ustnej lub pisemnej, to strony są zobowiązane do jej realizacji zgodnie z uzgodnionymi warunkami. Jeśli jedna ze stron chce zrezygnować z usług, może to wiązać się z obowiązkiem zwrotu części lub całości zapłaconych kwot, zależnie od postępu w realizacji umowy. 2. Co się stało po Twojej rezygnacji? Jeśli Twoja znajoma jeszcze nie zrobiła zakupów ani nie przygotowała jedzenia, nie poniosła żadnych kosztów związanych z realizacją umowy. W takim przypadku masz prawo domagać się zwrotu całej kwoty, którą jej wpłaciłaś (z wyjątkiem kwoty za wynajem sali, którą już zaakceptowaliście). Co do części wynagrodzenia za obsługę (300 zł), jeśli usługa nie została świadczona, również nie powinna być ona potrącona. 3. Czy mogła zatrzymać część pieniędzy? Znajoma mogła ewentualnie zatrzymać część kwoty, jeśli do tego momentu poniosła konkretne koszty, np. za rezerwację sali czy poczynione przygotowania, ale jak sama przyznała, jeszcze nie dokonała zakupów. Ponadto, kwota 300 zł za obsługę nie powinna zostać pobrana, jeśli obsługa nie miała miejsca. 4. Jak rozwiązać tę sytuację? W pierwszej kolejności warto ponownie skontaktować się z nią na piśmie (np. e-mailem lub SMS-em), przypominając o umowie, ustaleniach i prośbie o zwrot niewykorzystanej kwoty. Warto również przypomnieć jej, że zgodnie z umową nie doszło do realizacji usługi, więc masz prawo do zwrotu części pieniędzy. Jeśli rozmowy z nią nie przyniosą rezultatu, możesz rozważyć złożenie formalnej reklamacji lub zawiadomienia o niewykonaniu umowy. Możesz też skontaktować się z organizacją konsumencką lub skorzystać z pomocy prawnika w celu dochodzenia roszczeń. 5. Co możesz zrobić, jeśli nie dostaniesz zwrotu? Jeśli znajoma nadal odmawia zwrotu pieniędzy, możesz rozważyć złożenie pozwu cywilnego o zwrot nienależnie zapłaconej kwoty. W przypadku małych kwot, możesz skorzystać z postępowania uproszczonego w sądzie cywilnym (tzw. pozew do sądu rejonowego, gdzie dochodzisz roszczenia do 10 000 zł). Podsumowując: Jeżeli znajoma nie poniosła żadnych kosztów (zakupów, przygotowań do jedzenia), powinna Ci zwrócić całą kwotę, poza tymi pieniędzmi, które zapłaciła za rezerwację sali (jeśli rzeczywiście jest to opłata, której nie dało się odzyskać). W przypadku braku zwrotu możesz rozważyć krok prawny, zaczynając od formalnej reklamacji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 maja 2025 18:12 Zmodyfikowano dnia: 12 maja 2025 18:12 Obejrzało: 2 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.