Pytanie z dnia 28 września

Dzień dobry. Moje miejsce pracy zostało zamknięte, a pracodawca ogłosił upadłość. Czy w tym wypadku mogę liczyć na odprawę ?

Jeżeli pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników, a przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest przyczyna leżąca po stronie pracodawcy czyli w tym przypadku upadłość pracodawcy to przysługuje Panu/i prawo do odprawy ( art. 8 ust. 1 ustawy "o zwolnieniach grupowych").

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 września 2017 12:26:29 Zmodyfikowano dnia: 3 października 2017 13:38:15 Obejrzało: 14 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Wszytsko zależy od stanu osobowego zatrudnienia pracodawcy. Jeżeli mówmy tutaj o zatrudnieniu conajmniej 20 pracowników to zastosowanie będzia miała ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, gdzie przewiduje się odprawy, jeżeli zwolnienie dotyczy pracowników co do których przyczyny zwolnienia to przyczyny niedotyczące pracowników

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 września 2017 11:56:45 Zmodyfikowano dnia: 30 września 2017 11:56:45 Obejrzało: 10 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.