Pytanie z dnia 05 października

Dzień dobry.
Mam taki problem i chciałam się doradzić prawnika w tej sprawie. Mam obecnie 27 lat. Moi rodzice rozwiedli się jak miałam 2 lata. Mój ojciec zawsze traktował mnie i mamę niechętnie, z wielką obojętnością, wyzywał mnie, krzyczał, nie traktował poważnie, wyśmiewał, nie chciał nigdy ze mną rozmawiać, lekceważył mnie, krytykował i strasznie obgadywał u całej rodziny, znajomych i całkiem obcych ludzi, jaka ja według niego jestem zła i nie dobra. Do 18 roku życia miał wyznaczone odwiedziny jeden raz w tygodniu na 3 godziny, gdzie traktował mnie tak, że nie mogłam na niego patrzeć, płacił przez cały ten czas alimenty w wysokości 200 złotych i uznał, że skoro płaci to musi mnie cały czas kontrolować i tak właśnie robił, nigdy nic więcej, oprócz tych marnych groszy mi nie kupił, nawet czekolady, że o prezencie na urodziny, imieniny nie wspomnę.
Czy można to podciągnąć pod znęcanie się nade mną psychiczne ?
Mianowicie, zapytam wprost o co mi chodzi : chciałabym zmienić nazwisko rodowe po ojcu na inne obce nazwisko rodowe. Czy z punktu widzenia prawa jest taka możliwość ? Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby udać się z tą sprawą do prawnika ( odpisy aktów urodzenia, inne dokumenty ? ), i czy za taką pomoc prawną dużo zapłacę ? Czy jest duża szansa, że Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wyrazi zgodę na taką zmianę ? Moja matka, też nosi nazwisko po nim, czy jest szansa, żeby bez żadnych problemów wróciła do swojego panieńskiego nazwiska ?
I jeszcze jedno pytanie : czy jeżeli nosi się imię, którego się obecnie nie używa, figuruje ono tylko w dokumentacji, to można je zmienić, czy trzeba też przedstawić jakieś dokumenty, dowody, argumentację, dlaczego się chce je zmienić ?

Bardzo proszę o udzielenie mi jakiś wyczerpujących informacji, jak to jest.

Bardzo dziękuję i czekam na odpowiedzi od prawników.

Pozdrawiam,

Dzień dobry, z podanego opisu wynika, że są szanse na zmianę nazwiska zarówno Pani, jak i mamy. Mogę pomóc w sporządzeniu wniosku. W razie chęci skorzystania w tym zakresie z usług kancelarii, proszę o kontakt mailowy pod adresem: adwokat@kancelariaulewicz.pl celem ustalenia szczegółów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 października 2022 11:28 Zmodyfikowano dnia: 5 października 2022 11:28 Obejrzało: 81 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.