Pytanie z dnia 01 grudnia 2016

Dzień dobry.
Mam pytanie komornik zajął mi wynagrodzenie. Pracuję na umowie zlecenia jest to umowa powtarzalna i moje jedyne źródło dochodu. Czy w takim wypadku może mi ściągnąć całe wynagrodzenie. Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry, Co do zasady zajęcie wierzytelności z tytułu umów cywilnoprawnych (zlecenia) podlegają zajęciu w 100%. Jednakże należy wskazać, że zgodnie z art. 833 § 2 k.p.c. wierzytelności ze świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania korzystają z takiej samej ochronie jak egzekucja z wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy. W sytuacji kiedy komornik wydał postanowienie o zajęciu wierzytelności taki „pracodawca” oraz Pan powinniście napisać do komornika, że pieniądze Panu wypłacane są faktycznie Pana wynagrodzeniem za pracę i podlegają potrąceniu stosownie do art. 87 § 3 k.p. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach: 1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia; 2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia. W sytuacji, gdy pomimo tego komornik pobiera w dalszym ciągu całą kwotę pozostaje Panu jedynie wniesienie skargi na czynność komornika.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 grudnia 2016 17:51:26 Obejrzało: 100 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.