Pytanie z dnia 10 lutego

Dzień dobry,

Mam dwa pytania z zakresu prawa autorskiego:

1. chcę osobiście opracować i sprzedawać za pośrednictwem strony internetowej materiały w formie plikó pdf. Treści do materiałów pozyskiwać będę zarówno z książek, jak i materiałów, w któych nie ma podanych danych ich autorów. W związku z tym potrzebowałabym informację: jak zabezpieczyć moje materiały przed naruszeniem cudzego prawa autorskiego? O jakiej treści klauzulę umieścić?

2. Jak chronić swoje praw autorskie? Czy przy sprzedaży materiałów automatycznie się ich pozbywam? Jak zabezpieczyć ich ewentualne powielanie odsprzedawania poza wewnętrznym użytkowaniem przez nabywcę?

Odpowiedz na pierwsze pytanie wymaga na wstępie ustalenia, czy w ogóle dopuszczalnym prawnie jest takie działanie. Rozpowszechnienie bowiem utworu bez wskazania jego twórcy (anonimowo) samo w sobie nie oznacza, że można z tego utworu korzystać w sposób wskazany w pytaniu. Zalecam zatem wyjaśnienie najpierw samej zasady pozyskiwania i korzystania z cudzych treści. Dopiero następie proponowałbym szukać odpowiedzi na zadane pytanie. Natomiast w odniesieniu do drugiego pytania: o zakresie zgody na korzystanie z utworu decyduje twórca. On zatem może określić np. na egzemplarzu utworu zakres udzielanej zgody (licencji). Wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku potrzeby szerszej analizy lub przygotowania umowy lub innych dokumentów prawnoautorskich - zapraszam do kontaktu. Radca prawny Andrzej Gąsiorowski (tel. 606 960 939)

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 lutego 2024 09:56 Zmodyfikowano dnia: 15 lutego 2024 09:56 Obejrzało: 31 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.