Pytanie z dnia 08 maja 2020

Dzień dobry. Jeżeli moje zwolnienie lekarskie rozpoczęło się jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy a kończy już po, to czy pracodawca jest zobowiązany powiadomić o tym ZUS czy muszę to zrobić ja, żeby otrzymać swiadczenie?

Dzień dobry. Pracownikowi, który rozchorował się jeszcze w trakcie trwania stosunku o pracę i którego stan nie polepszył się aż do jego ustania, do dnia rozwiązania umowy świadczenie wypłaca pracodawca. Po tym okresie obowiązek wypłacania świadczeń spoczywa na ZUS-ie.Pracodawca natomiast zobligowany jest do niezwłocznego przesłania do ZUS-u dokumentacji, poświadczającej stan zdrowia pracownika. Następnie zostanie mu wypłacony tzw. zasiłek chorobowy (więcej pod linkiem: https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego/komu-przysluguje).Mam nadzieję, że pomogłem i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 maja 2020 14:06 Zmodyfikowano dnia: 8 maja 2020 14:06

Pracodawca wyrejestrowuje Pana z ZUS i wypłatę świadczeń kontynuuje ZUS (jeśli dotychczas był to pracodawca).

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 maja 2020 20:58 Zmodyfikowano dnia: 8 maja 2020 20:58

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.