Pytanie z dnia 13 lutego 2017

Dzień dobry,
Chciałam zapytać czy wytoczenie procesu w sądzie pracy, w związku z sytuacją, gdzie nie zostało dostarczone świadectwo pracy ma większy sens. Mój brat pilnie potrzebował świadectwa pracy do wypłaty L4 w nowej pracy, lecz nie zostało ono wydane i uzasadniono to tym, że "w Kodeksie Pracy nie ma podanego terminu do kiedy należy to zrobić". Umowa była zerwana z porozumieniem stron, minął już miesiąc, dwukrotne telefonowanie nie poskutkowało. Czy warto wytaczać w związku z tym sprawę w sądzie, czy raczej jest z góry przegrana albo po prostu nieopłacalna? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry, oczywiście. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy. Należy wezwać pracodawcę do wydania świadectwa, a następnie wnieść pozew o jego wydanie do sądu pracy. Można też zawiadomić PIP i rozważyć dochodzenie odszkodowania, jeśli brat poniósł szkodę na skutek zwłoki pracodawcy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 lutego 2017 07:29:36 Obejrzało: 48 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.