Pytanie z dnia 21 września 2016
Dzień dobry,
Chciałabym zapytać o kwestię dotyczącą prawa pracy. Otóż mój pracodawca - burmistrz ogłosił nabór na wolne stanowisko: Administrator Bezpieczeństwa Informacji; inspektor ds. kontroli, gdzie m.in. w wymaganiach jest 3letni staż pracy.
Czy ja jako osoba pracująca w placówce gminy od 01.08.2016 r. mogłbym ubiegać się o to stanowisko ?
Czy jeżeli żaden kandydat nie zgłosi sie na to stanowisko, to czy mogę ubiegać sie pomimo braku 3letniego stażu pracy ?
Czy jest to w ogóle stanowisko kierownicze, ponieważ tylko na tych stanowiskach jest wymóg 3letniego stażu pracy wg ustawy o pracownikach samorządowych.
Podlegałabym bezpośrednio Burmistrzowi - czy to oznacza, że jest to równoznaczne ze stanowiskiem kierowniczym ?
Zgodnie z paragrafem 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych: w uzasadnionych przypadkach można skrócić staż pracy pracownikowi samorządowemu. Czy takim uzasadnionym przypadkiem może być brak zainteresowania ogłoszeniem bądź brak kandydatów spełniających wymagania określone w ogłoszeniu ?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Szanowna Pani, fakt podlegania bezpośrednio Burmistrzowi jest jedną z przesłanek wskazujących na charakter kierowniczy stanowiska. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, na charakter kierowniczy stanowiska wskazuje: • miejsce w hierarchii służbowej – tj. liczba „szczebli” w zakładzie pracy, nad którymi dana osoba się znajduje, liczba podwładnych, • samodzielność pracownika – tj. wpływ przełożonych oraz innych osób na decyzje podejmowane przez pracownika, • zakres odpowiedzialności – tj. za co pracownik ponosi odpowiedzialność, czy tylko za staranność wykonanej pracy, czy też za efekt gospodarczy działalności, zyskowność projektów itp. Spełnienia reszty przesłanek zależy od zakresu obowiązków i odpowiedzialności na stanowisku, na które Pani aplikuje. W tej sytuacji, skłaniałabym się jednak w stronę kierowniczego charakteru stanowiska. Natomiast 3 – letni staż pracy wynikający z ustawy o pracownicach samorządowych nie dotyczy tylko i wyłącznie stażu pracy w służbie publicznej. Moim zdaniem ustawa nie wymusza aby wymagany stan pracy dotyczył tylko pracy w służbie publicznej. Odnośnie pytania dot. skrócenia wymaganego stażu pracy to niestety par. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, odnosi się tylko do skrócenia czasu stażu wymaganego do uzyskania kolejnego poziomy wynagradzania, nie zaś do stażu pracy wymaganego do zatrudnienia.
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.