Dofinansowanie do pobytu babci w DPS.

Pytanie z dnia 01 czerwca

Staram się o dofinansowanie Babci w DPS. Babcia jest na moim utrzymaniu, pochowała męża, 2 braci i 2 synów. Jestem Jej jedyną wnuczką. Babcia mieszkała z wujkiem, który zmarł 2 miesiące temu. Ja mieszkam z chłopakiem. Zostałam zaproszona na wywiad alimentacyjny do MOPSU (z babcią już był wywiad). Kazano mi przygotować zaśw. o mich zarobkach i o zarobkach mojego chłopaka, co mnie bardzo zaskoczyło. Czy MOPS może żądać wglądu w zarobki mojego chłopaka? On nie utrzymuje mojej Babci, tylko ja. Nie jest moim mężem. Proszę o poradę

Dzień dobry, jeśli prowadzicie Państwo wspólne gospodarstwo domowe, to tak. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 czerwca 2021 10:20 Zmodyfikowano dnia: 1 czerwca 2021 10:20 Obejrzało: 23 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, W art. 61 ust. 2 pkt 2 ppkt a i b ustawy o pomocy społecznej jest mowa o tym kto i w jakiej wysokości ponosi opłaty za pobyt w DPS. Jest tam mowa o samotnie gospodarującej i osobie w rodzinie. Słowniczek ustawowy definiuje co należy przez to rozumieć. Otóż zgodnie z ustawą o pomocy społecznej osoba samotnie gospodarująca to osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe, natomiast za rodzinę uznaje się osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Stąd też, w tzw. wywiadzie alimentacyjnym OPS domaga się zaświadczeń o zarobkach Pani chłopaka, mimo że nie jesteście Państwo małżeństwem, ale w świetle ustawy o pomocy społecznej jesteście rodziną. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 czerwca 2021 13:12 Zmodyfikowano dnia: 1 czerwca 2021 13:12 Obejrzało: 22 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.