Darowizna z nieruchomości z kredytem hipotecznym.

Pytanie z dnia 12 października

Otrzymałam w ramach darowizny mieszkanie z kredytem hipotecznym. Zostala przepisana jedynie nieruchmość bez kredytu. Czy w takim wypadku jako dluznik rzeczowy moge splacac pozostala kwote kredytu dluznika osobistego?

W przypadku darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką osoba obdarowana staje się dłużnikiem rzeczowym, a zatem odpowiada jedynie z nieruchomości do kwoty ustanowionej hipoteki. Kredytobiorcy w dalszym ciągu muszą spłacać kredyt, a w przypadku zaprzestania spłacania przez kredytobiorców kredytu - Bank może dochodzić swoich roszczeń od dłużnika rzeczowego - z nieruchomości obciążonej hipoteką. Jeśli jednak chciałaby Pani spłacać kredyt za dotychczasowych kredytobiorców, należy rozważyć ewentualnie cesję kredytu hipotecznego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 października 2022 18:06 Zmodyfikowano dnia: 12 października 2022 18:06 Obejrzało: 54 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Nie, jako dłużnik rzeczowy będzie Pani odpowiadać za spłatę kredytu dopiero w sytuacji, w której zobowiązani z umowy kredytu przestaną spłacać kredyt. Chcąc uzyskać możliwość spłaty kredytu na równi z kredytobiorcami powinna Pani zawrzeć z nimi oraz z bankiem umowę przystąpienia do umowy kredytu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 października 2022 23:16 Zmodyfikowano dnia: 12 października 2022 23:16 Obejrzało: 52 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.