Darowizna pieniężna.

Pytanie z dnia 07 lutego

Jeżeli chce podarować kwotę 40tys zł swojemu ojcu to czy w przypadku kiedy jestem żonaty powinien on zapłacić podatek pit od grupy I czy moze skorzystać ze zwolnienia od podatku grupy 0 ?

Dzień dobry. Niezależnie od tego czy darowizna na rzecz Pana ojca zostanie dokonana z Pana majątku osobistego czy też majątku wspólnego małżonków będzie ona korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jeżeli środki pochodzą z majątku wspólnego małżonków, to konieczne jest tu jeszcze uzyskanie zgody drugiego małżonka. Zostało to potwierdzone np. w indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektor KIS z dnia 9 listopada 2017 r., nr 0111-KDIB4.4015.158.2017.2.PB. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 lutego 2022 14:51 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2022 14:51 Obejrzało: 93 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ojciec i syn (zstępni, wstępni) znajdują się w grupie podatkowej I. Jeśli Pana ojciec jako obdarowany złoży formularz SD-Z2 to "wpadniecie" Państwo w tzw. grupę 0, tj. Pana ojciec będzie zwolniony z zapłaty podatku. Oczywiście zakładam, że darowizna jest dokonywana wyłącznie pomiędzy Panami, nie pomiędzy Pana żoną a Pana ojcem. To, że jest Pan żonaty nie ma znaczenia. W razie pytań zapraszam do kontaktu, adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 lutego 2022 23:28 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2022 23:28 Obejrzało: 89 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.