darowizna nieruchomości

Pytanie z dnia 21 czerwca 2019

Witam mam pytanie odnośnie darowizny nieruchomości tzn. wuja(brat mojej mamy) nie ma dzieci i chce przepisać na mnie nieruchomość tj. stary dom z zabudowaniami gospodarczymi i łąką i teraz pytanie jak to zrobić by nie płacić wielkiego podatku ? Czy lepiej by wuja przepisał to na moją mamę (swoja siostrę) a moja mama później na mnie ? Jeśli tak to czy trzeba odczekać jakiś czas pomiędzy jednym przepisaniem a drugim ? I czy będziemy wtedy zwolnieni od podatku czy jak to wygląda ? I czy mój tata będzie musiał zapłacić podatek od połowy darowizny bo mają z mamą wspólnotę majątkowa ? Nie wiem jak to rozwiązać by zminimalizować koszty (podatek od darowizny)

Dzień dobry, najbardziej opłacalnie byłoby zawrzeć dwie umowy darowizny, tj. z wuja na mamę i z mamy na Pana. Pan wobec wuje, to tzw. druga grupa podatkowa, więc podatek ok. 1.665 zł + 12% nadwyżki powyżej 20.556 zł, więc przy nieruchomości, to będzie znaczna kwota. Pana mama musiałaby być właścicielem nieruchomości przez 5 lat przed dokonaniem darowizny na Pana. W przeciwnym razie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Pana tata nie będzie musiał płacić żadnego podatku. Darowizna jest wliczana wyłącznie do majątku osobistego. Pozdrawiam, Michał Okoniewski, adwokat

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 czerwca 2019 14:33 Zmodyfikowano dnia: 25 czerwca 2019 14:33 Obejrzało: 113 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.