Darowizna mieszkania na wnuka a podatek.

Pytanie z dnia 14 stycznia 2021

Dobry wieczór. Zastanawiam się jak US patrzy na sytuacje gdy babcia przepisuje w darowiźnie mieszkanie wnukowi, a ten w zamian za to w darowiźnie przekazuje jej równowartość tego mieszkania na konto? I analogicznie gdyby to córka dostała w darowiźnie mieszkanie od matki a ona na konto przelewa jej równowartość tego mieszkania? Czy jest to do zaakceptowania deal przez US? Dziękuje za odp.

Dzień dobry, taka czynność nie jest darowizną, tylko sprzedażą. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 stycznia 2021 09:28 Zmodyfikowano dnia: 14 stycznia 2021 09:28 Obejrzało: 271 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, W sprawie może znaleźć zastosowanie tzw. klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Zgodnie z art. 119a ust. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, unikanie opodatkowania to czynność (lub szereg różnych czynności pomiędzy różnymi podmiotami) mające głównie na celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danym stanie faktycznym z przedmiotem i celem przepisu ustawy. Jeżeli podatnik podatnik działa w sposób sztuczny, to spodziewana przez niego osiągnięciem korzyść podatkowa (np. zwolnienie z podatku PCC i objęcie zwolnieniem od podatku od spadków i darowizn) nie przysługuje. Działanie w sposób “sztuczny" w myśl art. 119c ust. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, oznacza działania podatnika, który nie zostałyby podjęte, gdyby działał on rozsądnie, kierując się zgodnymi z prawem celami - innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej. W szczególności za takie działania zostanie uznane nieuzasadnione dzielenie operacji, elementy wzajemnie się znoszące lub kompensujące i in. Jeżeli dana czynność zostanie uznana za unikanie opodatkowania, skutki podatkowe zostaną określone tak, jakby podatnik dokonał tzw. czynności odpowiedniej (w tym przypadku byłaby to sprzedaż nieruchomości). Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 stycznia 2021 10:55 Zmodyfikowano dnia: 14 stycznia 2021 10:55 Obejrzało: 267 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.