Darowizna mieszkania.

Pytanie z dnia 06 lutego

Dzień dobry,
Mój ojciec dostał w darowiźnie od ciotki mieszkanie, które teraz chciałby przekazać w darowiźnie mi. Mieszanie nie ma w tym momencie żadnych obciążeń, ale jestem prawie pewna, że ojciec ma długi i komornika. Czy jeżeli na ten moment komornik nie zajął mieszkanie, a ojciec przekazały mi je w darowiźnie to mogę mieć z tego tytułu problemy? I czy komornik będzie mógł zająć po darowiźnie to mieszkanie lub mój prywatny majątek? I co w momencie gdybym je sprzedała po otrzymaniu?

Dzień dobry, nie rekomenduję zawierania takiej darowizny - komornik się o tym dowie i wierzyciel będzie miał prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej. Wydaje mi się, że to niepotrzebny problem dla Pani. Ogranicza to Pani możliwości dysponowania nieruchomością. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 lutego 2024 23:29 Zmodyfikowano dnia: 6 lutego 2024 23:29 Obejrzało: 37 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Tak, w sytuacji zawarcia umowy darowizny z ojcem wierzyciel będzie mógł dochodzić spłaty bezpośrednio od Pani za pomocą skargi pauliańskiej. Sprzedaż mieszkania po jego otrzymaniu także nic tu nie da. Pani ojcu może natomiast zostać postawiony zarzut wyzbywania się majątku na szkodę wierzyciela z art. 300§2 KK. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 lutego 2024 23:35 Zmodyfikowano dnia: 6 lutego 2024 23:35 Obejrzało: 36 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.