Czy prowadząc działalność nierejestrową można wystawiać paragon.

Pytanie z dnia 20 maja

Czy jako firma niezarejestrowana mogę wystawiać paragony lub faktury, czy potrzebuję do tego nip?

Dzień dobry, Zastrzegam wyraźnie że najlepszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie w tej sprawie interpretacji indywidualnej z zakresu prawa podatkowego. Odpowiedź na to pytanie nie jest bowiem oczywista i jednoznaczna. Nie każda działalność zwalnia z VAT i obowiązku ewidencjowania sprzedaży na kasie fiskalnej - co innego zatem działalność nieewidencjonowana a co innego przepisy o VAT, zasadniczo niektóre rodzaje działalności są zwolnione do kwoty 200 000 zł z obowiązku rejestracji do VAT i z obowiązku rejestracji transakcji na kasie fiskalnej do 20 000 zł (nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r) Teoretycznie jest możliwe dobrowolne zarejestrowanie się jako podatnik VAT czynny i wystawianie faktur oraz paragonów z nr NIP, choć zasadniczo identyfikatorem dla osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną powinien być PESEL gdyż w świetle ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - art. 3.1.1) Identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL - w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Bez rejestracji VAT na fakturach można zatem podawać nr PESEL. Ewentualne paragony nie będą paragonami fiskalnymi - bez rejestracji co celów VAT - mogą to być co najwyżej dokumentami niefiskalnymi (koniecznym elementem paragonu fiskalnego jest nr NIP). Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 maja 2021 15:34 Zmodyfikowano dnia: 20 maja 2021 15:34 Obejrzało: 30 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Jeśli nie podlega Pan/Pani obowiązkowemu zgłoszeniu do VAT, to nie trzeba posiadać numeru NIP i można wystawiać paragony i faktury bez VAT.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 maja 2021 15:34 Zmodyfikowano dnia: 21 maja 2021 15:34 Obejrzało: 26 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.