Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop.

Pytanie z dnia 18 listopada

Witam, w zeszłym miesiącu wpisano mi w grafik pracy urlop wypoczynkowy, w dodatku w dzień ZAWSZE wolny od pracy (piątki i soboty mam wolne). Nie jest to urlop na mój wniosek, a z dokumentu wynika, że prosiłam o wolny dzień. Czy pracodawca może wysłać mnie na urlop bez mojej zgody w dodatku w dzień (dla mnie) wolny od pracy i zmusić mnie do podpisania tego wniosku?

Pracodawca może wysłać pracownika na urlop bez jego zgody tylko w dwóch przypadkach - w przypadku udzielenia urlopu zaległego za poprzedni rok oraz w okresie wypowiedzenia umowy. Poza tym udzielenie urlopu w dzień wolny dla danego pracownika jest sprzeczne z art. 154(2) § 1 - "Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu". Dlatego też poza ww. przypadkami pracodawca nie może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop do tego w dzień wolny od pracy dla danego pracownika wynikający z jego rozkładu pracy. Pracodawca również nie może zmuszać pracowników do podpisywania wniosków urlopowych o udzielenie urlopu o który pracownik nie wnosił.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 listopada 2020 11:22 Zmodyfikowano dnia: 19 listopada 2020 11:22 Obejrzało: 11 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.