Czy potrzebna jest zgoda ojca na wyjazd dzieci za granicę.

Pytanie z dnia 21 lipca 2020

Witam.
Oboje mieszkamy w UK, oboje jesteśmy polakami, jesteśmy małżeństwem ale od roku nie mieszkamy razem. Ze mną mieszka trójka dzieci (12 i 13lat).
Obecnie muszę wyjechać na jakieś 2 tygodnie do Polski (do mojego ojca,corocznie spędzaliśmy tam wakacje, dzieci tam też posiadają adres stałego zameldowania i chcą pojechać d dziadka). Ojciec nie zgadza się na wyjazd, czy ma do tego prawo? co mogę zrobić? Sam nie weźmie dzieci na 2 tygodnie bo twierdzi że nie może ze względu na pracę.
Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry. Jeżeli ojcu nie została ograniczona władza rodzicielska to jego zgoda na wyjazd dzieci za granicę jest niezbędna. Sąd Najwyższy m.in. w postanowieniu z dnia 6 marca 1985 r. (sygn.. III CRN 19/85) stwierdził, że „wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”. Od momentu wydania rzeczonego postanowienia SN - orzecznictwo pozostaje w tej kwestii jednolite. W związku z powyższym jedynym rozwiązaniem w tej sprawie jest wnioskować o rozstrzygnięcie sprawy przez sąd. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 lipca 2020 11:34 Zmodyfikowano dnia: 21 lipca 2020 11:36 Obejrzało: 266 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.