Czy od darowizny nieruchomości musze zapłacić podatek?

Pytanie z dnia 17 lipca

Witam, właśnie żona jesteśmy po ślubie i moje pytanie jest takie czy jej rodzice mogą nam dać darowiznę domu bez podatku czy trzeba czekać 5 lat? Dom był zakupiony na rodziców 2 lata temu. Nie mieliśmy zdolności kredytowej wiec wzięli nam jej rodzice ale od początku my mieszkamy i my spalacamy kredyt. Dom i kredyt jest na rodziców.

Dzień dobry. 1. Nie, nie ma konieczności oczekiwania na upływ 5 lat, chyba że chcą Państwo sprzedać tę nieruchomość. 2. Natomiast Pan będąc zięciem darczyńców będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn dla pierwszej grupy podatkowej. Można tego uniknąć jeżeli teściowie przekażą darowiznę tylko na rzecz Pana żony, a następnie Pana żona dokona darowizny udziału w nieruchomości na Pana rzecz (albo ewentualnie dokonacie Państwo rozszerzenia wspólności małżeńskiej). Pojawią się tu natomiast dodatkowe koszty notarialne. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lipca 2022 13:50 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2022 13:50 Obejrzało: 40 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.