Czy można wystąpić o odszkodowanie z a znęcanie?

Pytanie z dnia 07 października

Dzień dobry, Chcę zapytać się czy mogę wnieść wniosek o odszkodowanie z tytułu znęcania się? Mój przypadek był następujący:
Kilka lat temu zaczęło się od wezwania policji gdyż partner z furią zamierzał zaatakować mnie nożem. Wcześniej również groził i stosował przemoc fizyczną oraz straszył pistoletem.
Po interwencji policyjnej i przesłuchaniu wniosłam sprawę do sądu przeciwko partnerowi. W sprawie były między innymi dokumenty z mojej obdukcji, zeznania świadka - mojego taty, świadków ze strony partnera oraz dowód rzeczowy w postaci nielegalnej broni z nabojami które miał przy sobie.
Sprawa sądowa zakończyła się wyrokiem: partner jest chory psychicznie, agresywny, był niepoczytalny (schizofrenia paranoidalna) i został wezwany do leczenia psychiatrycznego w specjalnie strzeżonym oddziale zamkniętym. To ze względu na nielegalną broń. Zerwałam wtedy kontakt, zmieniłam numer telefonu i miejsce zamieszkania. Byliśmy razem 17 lat. Po pewnym czasie on wyszedł na wolność.
Minęły 3 lata.
Przez cały czas ja od początku studiów mgr. leczyłam się na depresję, zrobiłam doktorat i pomagałam jemu w pracy. Pobierałam i pobieram rentę socjalną. Po przebytej traumie zaczęłam brać więcej leków, popsuło się moje zdrowie psychiczne. Nie funkcjonuję tak jak kiedyś, organizm jest przeciążony lekami, jestem w beznadziejnym stanie, rozbita, wszystko straciło sens. Pomimo skierowania na psychoterapię nie mam siły pójść i terapeutycznie podnieść problemu.
Moje pytanie czy mogę pomimo upływu kilku lat od sprawy sądowej ubiegać się o zadośćuczynienie?

--

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.