Czy można cofnąć darowiznę pieniężną.

Pytanie z dnia 13 maja

W 2015 roku mama dała mi pieniądze w gotówce na garaż. Przy podpisaniu aktu notarialnego żona została współwłaścicielem garażu. Po pewnym czasie popadlem w hazard. Pomijając szczegóły wydarzeń by nie utracić w przyszłości garażu przepisalem swoją część żonie w postaci darowizny (2020r). W marcu br. odbyła się sprawa rozwodowa. Obecnie była żona zamierza sprzedać garaż z zamiarem zakupu mieszkania. Czy mam szansę odzyskać darowiznę bądź środki finansowe za moją część przekazana bylej zonie? Nie ma możliwości dogadania sie z była żona.
Dodam jedynie że krótko przed rozwodem żona podała mnie o alimenty z wyrownaniem za 5 miesięcy wstecz oraz bez poinformowania mnie oproznila nasz dom z ruchomości nabytych jeszcze w czasie malzenstwa.

Dzień dobry, Jeżeli chodzi o możliwość odwołania darowizny na żonę w zakresie pana udziału to jest to możliwe jedynie w wypadku rażącej niewdzięczności z jej strony. Druga kwestia to środki przeznczone na zakup garażu. Pisze pan, że była to darowizna, więc są to środki wchodzące do pana majątku osobistego. Problem polega jednak na tym, że przeczą temu oświadczenia przy umowie sprzedaży- żona również nabyła wtedy udział w prawie własności. Ciężko będzie przełamać domniemanie wynikające z aktu notarialnego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 maja 2023 14:18 Zmodyfikowano dnia: 15 maja 2023 14:18 Obejrzało: 15 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Odwołać darowiznę można tylko w przypadku dopuszczenia się przez obdarowanego tzw. rażącej niewdzięczności względem darczyńcy. 2. Może Pan także próbować dochodzić zwrotu pieniędzy od żony, za połowę garażu z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 maja 2023 22:15 Zmodyfikowano dnia: 16 maja 2023 22:15 Obejrzało: 9 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.