Pytanie z dnia 12 stycznia 2017

czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej na dorosłą niepełnosprawną córkę co do której w przeszłości miałam ograniczone prawa rodzicielskie a obecnie mieszka ze mną i zajmuje się nią i Jej synem już od 18 lat. Wnuka(córki syna) mam w rodzinie zastępczej (też jest niepełnosprawny) i na niego mogę korzystać z ulgi prorodzinnej. Oboje pobierają renty socjalne i zasiłki pielęgnacyjne.

Dzień dobry. Jedynym warunkiem odliczania ulgi na pełnoletnie dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek jest otrzymywanie przez nie jednego ze świadczeń. Są to: renta socjalna, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny. Zgodnie z art 27f ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga prodozinna przysługje podatnikom utrzymującym pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego. Zatem jeśli wykonuje Pani obowiązek alimentacyjny w stosuku do córki w postaci zapewnienia środków utrzymania (i wychowania), to może Pani skorzystać z ulgi prorodzinnej. Z poważaniem

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 stycznia 2017 16:23:14 Obejrzało: 64 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.