Czy mogę odmówić składania zeznań w sprawie karnej?

Pytanie z dnia 14 listopada

Witam czy mogę odmówić składania zeznań w sprawie karnej, jestem podana jako świadek, a postępowanie dotyczy mojego byłego partnera z którym mam dziecko ale nie jesteśmy już razem, pozostajemy w poprawnych relacjach ?

Dzień dobry. 1. Zgodnie z art. 182 KPK Prawo do odmowy składania zeznań przysługuje osobie najbliższej dla oskarżonego. Za osobę najbliższą uznaje się także osobę pozostającą w związku nieformalnym z oskarżonym. Nie dotyczy to już jednak byłego konkubenta. Można spróbować powołać się na ten przepis ale sąd najprawdopodobniej się do tego nie przychyli. 2. Natomiast zgodnie z art. 183 KPK świadek może uchylić się od odpowiedzi na dane pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 listopada 2022 10:09 Zmodyfikowano dnia: 15 listopada 2022 10:09 Obejrzało: 16 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.