Czy komornik może zająć ruchomości na wynajętym mieszkaniu.

Pytanie z dnia 19 lutego 2021

Czy komornik może wejść do mieszkania nienależacego do dłużnika(jest tylko zameldowany, ale od lat w nim nie mieszka i nie wiadomo gdzie przebywa)? Czy może zająć jakieś ruchomości w mieszkaniu? Oraz czego może wymagać od właściciela mieszkania(czy może wymagać jakiś informacji, czy trzeba mu cokolwiek mówić?)?

Dzień dobry, tak, komornik może wejść do takiego mieszkania. Jeśli komornik ustali, że dana ruchomość należy do dłużnika, to może ją zająć. Gdyby się okazało, że dana ruchomość nie należy do dłużnika, a komornik ją zajął, właściciel może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne. Komornik może żądać od właściciela informacji np. o tym, gdzie dłużnik przebywa. Z wyrazami szacunku adwokat Jakub Elegańczyk tel. 696 850 775 e-mail: j.eleganczyk@eleganczyk.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 lutego 2021 13:23 Zmodyfikowano dnia: 19 lutego 2021 13:23 Obejrzało: 265 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Formalnie może wejść i nawet zająć ruchomości, ale właścicielowi przysługuje powództwo o zwolnienie spod zajęcia. Co do udzielania informacji, to zgodnie z KPC: Art. 761 [Składanie wyjaśnień] § 1(1). Organ egzekucyjny może żądać od: 13)innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu - informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku oraz danych adresowych jedynie w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. § 2. Od wykonania takiego żądania można uchylić się w takim zakresie, w jakim według przepisów części pierwszej Kodeksu można odmówić przedstawienia dokumentu lub złożenia zeznań w charakterze świadka albo odpowiedzi na zadane pytanie. Art. 762 [Odmowa; grzywna] § 1. Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia organowi egzekucyjnemu wyjaśnień lub informacji przewidzianych w art. 761 albo za udzielanie informacji lub wyjaśnień świadomie fałszywych osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez organ egzekucyjny grzywną do dwóch tysięcy złotych. Grzywną taką może być również ukarany dłużnik, który zaniedba obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca swojego pobytu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 lutego 2021 11:40 Zmodyfikowano dnia: 20 lutego 2021 11:40 Obejrzało: 250 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.