Pytanie z dnia 12 stycznia 2017

Czy jest możliwość podziału dodatkowego macierzyńskiego 6 tygodni i rodzicielskiego 26 tygodni pomiędzy mnie a ojca dziecka tak, że ja oboje pracowalibyśmy jednocześnie na umowę zlecenie u pracodawcy, u którego bierzemy urlopy na pół etatu zmieniając się? Czyli ja poniedziałek, ojciec wtorek, itd. Jeśli tak, jak to załatwić? Jak będzie liczone rodzicielskie?

Szanowna Pani, Urlop rodzicielski w 2017 roku można rozbić na maksymalnie cztery części trwające minimalnie 8 tygodni. Muszą one przypadać bezpośrednio jedna po drugiej, mogą korzystać z nich matka i ojciec dziecka - naprzemiennie lub w tym samym czasie. Rodzice mają jednak możliwość zostawienia 16 tygodni urlopu i skorzystania z nich później niekoniecznie bezpośrednio po wcześniejszej części, do czasu zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Tak wykorzystana część urlopu rodzicielskiego zmniejszy części, w których można brać urlop wychowawczy. Rodzic będący na urlopie rodzicielskim ma prawo pracować na maksymalnie 1/2 część etatu u pracodawcy, który udzielił mu urlopu. Jeśli decyduje się na takie rozwiązanie, jego urlop wychowawczy zostaje proporcjonalnie wydłużony do maksymalnie 64 tygodni w przypadku narodzin jednego dziecka. Rodzic ma 21 dni po porodzie na złożenie wniosku o przyznanie urlopu rodzicielskiego. Z urlopu może korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Rodzice w każdej chwili mogą także zrezygnować z urlopu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 lutego 2017 00:10:55 Obejrzało: 82 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.