Czy jako firma niezarejestrowana muszę posiadać nip?

Pytanie z dnia 20 maja

Czy jako firma niezarejestrowana muszę posiadać nip?

Dzień dobry, Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - art. 3.1.1) Identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL - w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. W działalności nieewidencjonowanej w rozumieniu prawa przedsiębiorców nie jest się "przedsiębiorcą", zatem można posługiwać się PESELem, chyba że wystawia się faktury VAT i jest się czynnym podatnikiem tego podatku. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 maja 2021 16:11 Zmodyfikowano dnia: 20 maja 2021 16:11 Obejrzało: 30 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Nie, nie trzeba.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 maja 2021 15:30 Zmodyfikowano dnia: 21 maja 2021 15:30 Obejrzało: 26 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Nie ma takiej potrzeby i wymogu.

Odpowiedź nr 3 z dnia 27 maja 2021 11:15 Zmodyfikowano dnia: 27 maja 2021 11:15 Obejrzało: 13 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.