Czy developer może nie wydać nabywcy dziennika budowy?

Pytanie z dnia 04 sierpnia

Witam.
Czy deweloper ma prawo nie wydać nie wydać nowemu nabywcy -domu zabudowy szeregowej- dokumentów dotyczących dziennika budowy, pomiarów itp.
Przeniesienie własności już miało miejsce miesiąc temu i mimo próśb o wydanie dokumentacji -dewelepor nie chce ich przekazać.
Pozdrawiam.

Dzień dobry, Zakres dokumentów, jakie Deweloper ma obowiązek przekazać właścicielowi przy sprzedaży różni się w zależności od tego czy mamy do czynienia z domem jednorodzinnym czy też lokalem mieszkalnym, za który uważany jest także dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Deweloper przed przystąpieniem do sprzedaży lokali i domów jednorodzinnych ma obowiązek na żądanie osoby zainteresowanej nabyciem nieruchomości doręczyć prospekt informacyjny wraz z załącznikami (w tym rzutem lokalu) i udostępnić nabywcy do zapoznania w swoim lokalu m.in. pozwolenie na budowę oraz projekt budowlany. Przed nabyciem nieruchomości i po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie powinien nastąpić odbiór nieruchomości przez nabywcę, podczas którego przekazywana jest dokumentacja nieruchomości i wówczas nabywca ma prawo zgłaszać wszelkie stwierdzone wady i nieprawidłowości w stosunku do projektu i informacji zawartych w umowie poprzedzającej przeniesienie własności (jeśli taka była zawarta), w tym również różnice w powierzchni lokalu. Przy odbiorze lokalu Deweloper powinien przekazać nabywcy protokół odbioru, instrukcję użytkowania i obmiary lokalu mieszkalnego, a także na żądanie nabywcy - kopie pozwolenia na użytkowanie. Dokumenty takie, jak dziennik budowy, oryginał decyzji o pozwoleniu na budowę czy też projekt budowlany przekazywana jest nabywcy w przypadku odbioru domu jednorodzinnego, natomiast w sytuacji, gdy z nieruchomości wyodrębniane są lokale, jak w przypadku budynku w zabudowie szeregowej, ww. dokumentacja jest wydawana przez inwestora zarządcy lub wspólnocie. Niedopełnienie obowiązków naraża Dewelopera na zarzuty stosowania praktyk naruszających interesy konsumenta, a także na przewidzianą w Ustawie deweloperskiej odpowiedzialność karną. W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie, adw. Julita Bylicka

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 sierpnia 2022 09:33 Zmodyfikowano dnia: 5 sierpnia 2022 09:40 Obejrzało: 14 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.