Co zrobić gdy pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia.

Pytanie z dnia 16 kwietnia 2020

Mój mąż pracował w Niemczech, wrócił teraz do Polski z powodu epidemii. Jego pracodawca nie chcę wypłacić mu jego wynagrodzenia. Kiedy dzwoni do niego zbywa go że nie dostał jeszcze pieniędzy od wykonawcy. I ciągle przekłada termin wypłaty. Mąż podpisał umowę ale jego szef przez 3 miesiące nie był w stanie dostarczyć mu drugiego egzemplarza? To nie pierwszy taki wyczyn tego pracodawcy, wobec pracowników . Na dodatek zatrudnia w firmie człowieka poszukiwanego przez policję. Czy jest jakaś szansa żeby odzyskać te pieniądze? Próbujemy polubownie ale z tym człowiekiem się nie da, on śmieje się w słuchawkę.

Szanowna Pani, szansa zawsze jest i warto próbować. Oczywiście może być trudniej, ale to nie powinno powstrzymywać Pani Małżonka od wystosowania do pracodawcy wezwania do zapłaty. Wezwanie powinno być na piśmie, przesłane listem poleconym. Oczywiście mogę pomóc w odpowiednim opracowaniu treści pisma. Warto też pamiętać, że postępowanie pracodawcy może nie tylko kwalifikować się do pozwu o zapłatę (prowadzonej przez sąd cywilny), ale i - być może - do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z uwagi na naruszanie praw pracowniczych. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu z wybranym radcą prawnym/adwokatem. My prawnicy - pomagamy nie tylko w postępowaniach sądowych, ale także właśnie przy mediacji. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Proszę się nie poddawać. Z wyrazami szacunku, r.pr. Monika Orłowska

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 kwietnia 2020 22:14 Zmodyfikowano dnia: 17 kwietnia 2020 22:15 Obejrzało: 282 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani skoro wynagrodzenie przysługuje z tytułu umowy zawartej w Niemczech to interweniować należy w miejscu jej zawarcia. Można wezwać pracodawcę do zapłaty, ale skoro mąż nie ma nawet umowy to jedyną szansą na odzyskanie wynagrodzenia jest zawiadomić niemiecki organ ścigania o tym naruszeniu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 kwietnia 2020 20:46 Zmodyfikowano dnia: 19 kwietnia 2020 20:46 Obejrzało: 277 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.