Pytanie z dnia 10 września 2018

Byłam na zwolnieniu macierzyskim oraz rodzicielskim, w dniu zakończenia urlopu dostarczyłam pracodawcy wypowiedzenie, w którym zwalniał mnie ze świadczenia pracy przez 3miesiace. Niestety nie podpisałam, żadnego urlopu, a miałam ponad 40dni, pracodawca nie chce mi wypłacić. Wystawił błędne swiadectwo prawy i twierdzi, ze go zastraszam i chce wyłudzić pieniądze.. Przez brak świadectwa nie mogę zarejestrować się od 3miesiecy w urzędzie pracy nie wiem co robić i czy mam jakas szanse..

Dzień dobry, przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego (w tym ekwiwalentu) mają charakter bezwzględnie obowiązujący, nie mogą więc być zmieniane na niekorzyść pracownika, nawet jeśli ten wyrazi na to zgodę. Jeśli pracodawca nie udzielił Pani urlopu w okresie wypowiedzenia, to jest to jego błąd, natomiast Pani nie utraciła prawa do urlopu ani wypłaty ekwiwalentu. Proszę go wezwać do zapłaty oraz wydania sprostowanego świadectwa pracy, ze wskazaniem, że niewydanie świadectwa pracy naraża Panią na szkodę (brak możliwości zarejestrowania się w UP, prawa do zasiłku itd.) i że zgodnie z przepisami prawa pracy, za naprawienie tej szkody będzie odpowiedzialny pracodawca. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 września 2018 15:26 Zmodyfikowano dnia: 10 września 2018 15:26 Obejrzało: 316 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Trzeba złożyć do pracodawcy wniosek o sprostowanie świadectwa pracy. Pracodawca zawiadamia pracownika - w postaci papierowej lub elektronicznej - o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku. W razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe świadectwo pracy. W świadectwie pracy zamieszcza się pouczenie o prawie pracownika wystąpienia z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy, a w razie nieuwzględnienia tego wniosku przez pracodawcę - o prawie do wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy przez pracodawcę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 września 2018 17:59 Zmodyfikowano dnia: 10 września 2018 17:59 Obejrzało: 314 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.