Bezpieczny wynajem - jak się zabezpieczyć?

Pytanie z dnia 13 maja

Dzień dobry,
Przez kilka lat wynajmowałam ludziom mieszkanie i było wszystko w porządku.W okresie
pandemii coraz częściej słyszę o nieuczciwych lokatorach, którzy nie płacą, nie chcą się
wyprowadzić a jeden człowiek nawet sprzedał mieszkanie nie należące do niego!Czytałam, że
w czasie wynajmu właściciel nie ma prawa do swojego mieszkania, nie może wymienić
zamków ani zmusić nieuczciwego najemcy do opuszczenia lokalu, jeśli ten nie ma gdzie się
wyprowadzić.Co robić, jak się zabezpieczyć?Jak uniknąć w/w lub podobnych sytuacji? Jak
spokojnie wynajmować mieszkanie?Co , jeśli w czasie wynajmu lokator straci pracę i nie
zechce opuścić miejsca najmu a nie będzie mógł płacić za wynajem?Dodam, że ja pobieram
pieniądze od najemcy i ja uiszczam wszystkie opłaty.

Anna

Szanowna Pani, zapraszam do kontaktu - chętnie udzielę Pani odpowiedzi na zadane pytania. Z poważaniem, aplikant adwokacki Filip Majsterek

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 maja 2021 16:50 Zmodyfikowano dnia: 13 maja 2021 16:50 Obejrzało: 33 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, jak będzie Pani zawierać umowę najmu okazjonalnego to dobrze będzie jak w umowie zostanie zawarta klauzula o złożeniu przez najemcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym najemca podda się egzekucji i zobowiąże się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu. W umowie powinna Pani też wskazać, że strony mogą rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku np. utraty zatrudnienia przez najemcę. Zgodnie art. 19d ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie kodeksu cywilnego jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu, to właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. Warunkiem skorzystania z powyższego prawa jest złożenie kopii umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 maja 2021 19:33 Zmodyfikowano dnia: 13 maja 2021 19:33 Obejrzało: 33 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.