Badanie z zakresu medycyny pracy.

Pytanie z dnia 15 stycznia

Witam
Pracuję na stanowisku nauczyciela. Od pracodawcy otrzymałem skierowanie na okresowe badania lekarskie.
Czy badania te mogę przeprowadzić u lekarza medycyny pracy, z którym placówka, w której pracuje nie ma podpisanej umowy???
Czy dla pracodawcy takie zaświadczenie będzie wiążące???
Z jednej strony zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, badania powinny być wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez pracodawcę z placówką medycyny pracy.
Z drugiej natomiast strony wyrok Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z 8 listopada 2017 r, sygn. akt IVP 72/17 mówi, że żaden z przepisów prawa pracy nie wskazuje, aby uzyskanie przez pracownika orzeczenia lekarskiego od innego lekarza niż ten, z którym pracodawca ma podpisaną umowę, nie było równoznaczne ze spełnieniem obowiązku odbycia badań profilaktycznych.
Nadmienię również, że moje miejsce zamieszkania jest oddalone od miejsca pracy ok. 60 km. W miejscowości, w której mieszkam jest lekarz medycyny pracy, u którego mógłbym takie badania przeprowadzić.

Bardzo proszę o informację.

pozdrawiam
Marcin

Proszę zapytać pracodawcę czy ma podpisaną umowę z jakimś ośrodkiem do którego powinien się Pan zwrócić w celu przeprowadzenia tych badań czy też powinien Pan zrobić te badania w wybranym przez siebie ośrodku a pracodawca pokryje koszty.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 stycznia 2024 23:30 Zmodyfikowano dnia: 19 stycznia 2024 23:30 Obejrzało: 47 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.