działalność nierejestrowa

Pytanie z dnia 25 lutego 2019

Witam,
jestem studentem, który chciałby założyć swoją działalność. Biznes powoli się rozkręca, są już regularne zyski.
Chciałbym jednak poczekać na zakończenie studiów, otrzymać status bezrobotnego, po czym starać się o dofinansowanie na założenie działalności.
Problem w tym, że studia skończę dopiero za rok.
Co powinienem zrobić, żeby móc przez ten rok legalnie zarabiać i rozwijać swoją działalność nie rejestrując działalności?
Jedną z możliwości jest podłączyć się pod działalność mojej mamy, jednak ona rozlicza się firmę jako ryczałt, gdzie niestety moja branża (grafika komputerowa), pod ryczałt nie podlega.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Dominik

Dzień dobry, jeśli nie przekroczy Pan określonego progu zarobków, można prowadzić działalność w formie działalności rejestrowanej. W innym przypadku, mógłby Pan zawierać z poszczególnymi zleceniodawcami umowy o dzieło i samodzielnie rozliczać podatki, niemniej, jeśli działalność będzie miała charakter stały i zarobkowy, urzędy mogą zakwestionować, czy i tak nie podpada Pan pod przepisy o działalności gospodarczej. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 lutego 2019 18:41 Zmodyfikowano dnia: 25 lutego 2019 18:41 Obejrzało: 334 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeżeli działalność uzyskuje dochody poniżej połowy płacy minimalnej, to nie trzeba jej rejestrować. W przypadku wyższych dochodów, czy konieczności rejestracji jako podatnik VAT rozwiązaniem jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością która będzie taką działalność prowadziła. Trzeba jednocześnie zweryfikować warunki otrzymania dofinansowania, ponieważ zgodnie z moją widzą udział w spółce wyłącza możliwość otrzymania dofinansowania (konieczna mogłaby być jej późniejsza chwilowo likwidacja). Jednocześnie sugeruję sprawdzenie rozwiązań oferowanych przez uczelnię. Przy niektórych uczelniach działają np. klastry czy inkubatory przedsiębiorczości, pozwalające na wykonywanie działalności pod takim podmiotem. Również konieczne byłoby zweryfikowanie czy zasady przyznawania dofinansowania jakoś nie kolidują z taką instytucją. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 lutego 2019 10:04 Zmodyfikowano dnia: 26 lutego 2019 10:04 Obejrzało: 329 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.