Podział majątku po rozwodzie.

Pytanie z dnia 12 kwietnia 2023

Dzień dobry
Jestem po rozwodzie bez podziału majątku. W trakcie trwania małżeństwa zakupiliśmy dom szeregowy na kredyt. Kredyt aktualnie spłacam sama bo to warunek byłego męża bym mieszkała w domu z małoletnia wspólną córką.
Były mąż żąda sprzedaży domu a ja proponuje mu spłatę w ratach. Jak wygląda z wartością domu jeśli kredyt jest jeszcze do spłacania przez ponad 20 lat.

Dzień dobry, Mąż może żądać sprzedaży domu, który wchodzi w skład majątku wspólnego, jednakże w sytuacji sądowego podziału majątku, Sąd po zbadaniu m.in. Pani możliwości finansowych może przyznać własność nieruchomości Pani z obowiązkiem spłaty byłego małżonka. Co do wartości domu, istnieją dwie koncepcje określenia wartości domu, który obciążony jest w dalszym ciągu kredytem. Niestety, w przeważającej części przy określeniu wartości domu, Sąd nie bierze pod uwagę pozostałego do spłaty kredytu. Z poważaniem Mateusz Kuśmirek radca prawny

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 kwietnia 2023 15:50 Zmodyfikowano dnia: 12 kwietnia 2023 15:50

W sytuacji wystąpienia o podział majątku wspólnego sąd zajmuje się jedynie aktywami, czyli podzieli nieruchomość (np. jednemu z małżonków przyzna prawo własności i nakaże spłacić drugiego). Sąd nie może ingerować w kredyt nie mniej istotne jest to, żeby pomniejszyć wartość nieruchomości o kredyt który został zaciągnięty. To wymaga dogłębnej analizy. Zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 kwietnia 2023 09:01 Zmodyfikowano dnia: 13 kwietnia 2023 09:01

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.