Pytanie z dnia 21 sierpnia 2016

Witam. Wezwano mnie na przesłuchanie do Policji w sprawie mojego sąsiada alkoholika. Pytano mnie czy się awanturuje, potwierdziłam, że tak jest. Zaznaczyłam, że nie chcę być powoływana w Sądzie jako świadek w tej sprawie, poniewa jestem osobą samotną, chorą. Nadmieniam, że mam nadciśnienie, jaskrę i chorobę tkanki łącznej Zespół Sjogrena i toczeń. Mimo tego dostałam wezwanie na rozprawę.Mam pytanie czy mogę odmówić zeznań. Boję się, tego sasiąda. Nie stać mnie na poradę prawną, ponieważ mam 874 zł emerytury. Proszę o radę.
z poważaniem
Małgorzata

Witam, osoba wezwana jako świadek musi stawić się do Sądu na jego wezwanie, za niestawiennictwo nieusprawidliwione Sąd może nałożyć karę grzywny, a nawet doprowadzić przymusowo za pośrednictwem policji. Także lepiej pojechać i złożyć zeznania. Jako osobie obcej nie przysługuje Pani prawo do odmowy zeznań. Jeżeli nie może Pani się stawić na dany termin, może Pani napisać do sądu, że z uwagi na zły stan zdrowia w danym dniu nie może Pani przyjechać do Sądu, podając przyczynę. Przy czym, jeżeli stan Pani zdrowia jest na tyle zły, że w ogóle nie może Pani dojechać do Sądu, może Pani napisać, aby przesłuchanie odbyło się u Pani w domu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 sierpnia 2016 09:14:52 Obejrzało: 424 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.