Złamałeś nogę na śliskim chodniku? Walcz o odszkodowanie!

Upadki na skutek poślizgnięcia się na nieodśnieżonych chodnikach są zdarzeniami, o które nie jest trudno w czasie zimy. W orzecznictwie sądów takowe zdarzenia są najczęściej uznane za fakty stanowiące podstawę do przyznania poszkodowanemu przechodniowi odszkodowania od właściciela przyległej do chodnika nieruchomości, względnie od gminy, a także od zarządcy drogi.

Stosownie do art.5 ust.1 pkt.4 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dziennik Ustaw 2013 r. poz. 1399) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego.

Kiedy na terenie chodnika dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów, właściciel nieruchomości nie ma obowiązku sprzątania tych miejsc. Jeżeli chodnik nie przylega do nieruchomości będącej własnością określonego w księdze wieczystej właściciela, to obowiązek sprzątania chodników należy do gminy.  Do gminy należy również utrzymywanie czystości w miejscach, za które gmina pobiera opłaty za postój lub parking (art.5 ust.5 j.w.).

W konsekwencji powyższego stanu prawnego poszkodowany przechodzień może wystąpić o odszkodowanie albo do właściciela nieruchomości, albo do gminy – w zależności od miejsca zdarzenia. W ustaleniu tożsamości osoby odpowiedzialnej za zdarzenie, poszkodowany może się zwrócić do straży miejskiej, albo do odpowiedzialnej za stan ulic jednostki gminy, taką jednostką w Kaliszu jest Miejski Zarząd Dróg.  

Poszkodowany może dochodzić odszkodowania także na innej podstawie, aniżeli ustawa o utrzymywaniu porządku i czystości w gminach. Taką podstawę stwarza art.19 ust.5 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dziennik Ustaw 2015 r. poz.460). Obowiązek utrzymywania w czystości chodnika obciąża również zarządcę drogi. W takim przypadku zachodzi na podstawie art.441 k.c. odpowiedzialność solidarna właściciela nieruchomości i zarządcy drogi – vide wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19.02.2010 r. sygn. IV CSK 369/09.

/Powyższa publikacja ukazała się w” Ziemi kaliskiej” nr wyd.3 (17) z dnia 22.01.2016 r./