Spory z bankami i firmami windykacyjnymi

Jak wynika z najnowszych statystyk liczba dłużników w Polsce wynosi ponad 2 miliony i ciągle rośnie. Długi Polaków przekroczyły 40 miliardów złotych. Rzadko jednak osoby posiadające niespłacone zadłużenie zdają sobie sprawę z praw, które im przysługują i jeszcze rzadziej podejmują się obrony swoich interesów. Tymczasem banki i firmy windykacyjne często dochodzą wymagalnych zobowiązań, pomimo np. faktu ich przedawnienia, mając świadomość, że statystyczny Polak rzadko posiada wiedzę konieczną do podjęcia skutecznej obrony.

W takiej sytuacji niezwykle istotnym jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Już przy pierwszej czynności ze strony wierzyciela warto zasięgnąć porady radcy prawnego lub adwokata zanim podejmiemy jakiekolwiek działania. Może się bowiem okazać, że podpisanie przez nas ugody lub podjęcie innej czynności zaprzepaści szansę na skuteczną obronę naszych praw w dalszym toku postępowania. Zanim więc podejmiemy jakiekolwiek działania należy udać się do fachowca, który nam doradzi.

Ważny jest również czas, nie warto bowiem zwlekać. Zarówno wierzyciel jak i sąd zakreślają dłużnikowi terminy, których przekroczenie skutkuje poważnymi i trudnymi do odwrócenia konsekwencjami (szczególnie w przypadku postępowań sądowych).

Wierzyciel ma prawny obowiązek ugodowego rozwiązania sporu zanim skieruje sprawę do sądu. Jeżeli jednak próby ugodowe kończą się fiaskiem występuje do sądu o wydanie orzeczenia stwierdzającego obowiązek zapłaty określonej sumy na rzecz wierzyciela (powoda).

W aktualnym stanie prawnym najczęstszym dowodem, jakim posługują się banki oraz firmy windykacyjne (w tym fundusze sekurytyzacyjne) na potwierdzenie istnienia wymagalnych zobowiązań są wyciągi z ksiąg rachunkowych banku lub funduszu sekurytyzacyjnego. Warto wiedzieć, że od pewnego czasu wyciągi te nie mają mocy dowodowej dokumentów urzędowych, stanowią jedynie dokumenty prywatne a więc mają słabszą moc dowodową. Zgodnie z art. 245 kpc dokumenty prywatne stanowią dowód jedynie tego, że osoba, która je podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Dokument taki nie może stanowić dowodu na powołane okoliczności, jeżeli zostanie zakwestionowany przez stronę pozwaną.

Wierzyciele przedstawiają również inne dowody na istnienie po ich stronie dochodzonych wierzytelności, które często także można skutecznie podważyć. Ważne jest jednak aby nie przyjmować postawy biernej, bowiem niepodjęcie środków obrony doprowadzi do wydania przez sąd orzeczenia stwierdzającego obowiązek zapłaty na rzecz wierzyciela żądanej sumy i uniemożliwi w przyszłości, ze względu na powagę rzeczy osądzonej, podejmowanie jakichkolwiek działań mających na celu odwrócenie tego stanu rzeczy. Klienci często zgłaszają się do prawnika w chwili, gdy nie da się już nic zrobić, np. jak dowiedzą się o zajęciu rachunku bankowego przez komornika. Wówczas najczęściej jest już za późno na obronę. Jak wynika ze statystyk tylko znikoma część dłużników podejmuje jakiekolwiek środki obrony a powodem tego jest bardzo mała świadomość prawna polskiego społeczeństwa. Tymczasem warto podjąć środki obrony zanim będzie za późno.

Nasza kancelaria reprezentuje klientów w sporach z bankami oraz firmami windykacyjnymi. Zapraszamy do kontaktu.

Powyższe uwagi mają charakter jedynie informacyjny i ogólny i nie stanowią porady prawnej. Porada prawna może zostać udzielona przez radcę prawnego jedynie po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sytuacji.