Potrącenie pieszego

W ostatnich miesiącach - szczególnie w Wielkopolsce - miało miejsce kilka poważnych wypadków z udziałem pieszych. Potrącenia miały miejsce również na przejściach dla pieszych oraz w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Jak wynika z danych prokuratur, w sprawach tych zostały skierowane już akty oskarżenia do Sądów. I tak kierujący pojazdami zostali oskarżeni o to, że:

1) nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym powodując wypadek drogowy w ten sposób, że kierując samochodem przejechał obok innego pojazdu, który na prawym pasie ruchu zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszym i potrącił przechodzących na oznakowanym przejściu dla pieszych (przestępstwa z art. 177 § 2 kk i art. 177 § 1 kk.)

2) nieumyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, czym przyczyniła się do spowodowania wypadku komunikacyjnego w ten sposób, że kierując tramwajem  zignorowała wskazania sygnalizatora z sygnałem dla tramwajów z napisem "czekaj", a następnie doprowadziła do potrącenia przebiegającego przez przejście torowiska ze strony lewej na prawą małoletniego pieszego, dla którego był wyświetlony sygnał czerwony zabraniający mu wejścia na torowisko, w wyniku czego małoletni zmarł na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń (przestępstwo z art. 177 § 2 kk)

W powyższych przypadkach linia obrony mogłaby uwzględniać np. nieprawdłowe oznakowanie przejścia dla pieszych i jego otoczenia, ustalenia wymuszenia pierwszeństwa przez pieszego, czy też udziału w ruchu innych pojazdów, które wpływać mogły na widoczność prowadzących pojazdy.

Autor: adwokat Michał Burtowy (Poznań)

tel: + 48 694 903 756 | mail: michal@burtowy.pl