Obniżenie alimentów z powodu #Koronawirusa, czy to możliwe?

Czy sądy będą obniżały alimenty z powodu epidemii?

Na tak postawione pytania, w obecnej sytuacji ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim, punktem wyjścia są przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W szczególności, posiłkować będziemy się art. 138, który mówi o tym, że w przypadku zmiany stosunków można wnosić o zmianę obciążenia alimentacyjnego.

Przesłanki zmiany stosunków

Jeżeli w związku z pandemią Koronawirusa Twoja sytuacja ekonomiczna uległa zmianie, to z całą pewnością okoliczności te zostaną przez sąd potraktowane jako uzasadniona zmiana okoliczności. Wykazanie odpowiednimi dokumentami, że na skutek wprowadzenia stanu epidemicznego straciłeś pracę lub nie możesz wykonywać działalności gospodarczej, albo   Twoje dochody uległy znacznemu obniżeniu daje dużą szansę na obniżenie alimentów.

Przy ustalaniu wysokośi alimentów bierze się pod uwagę dwa zasadnicze kryteria: uzasadnione potrzeby uprawnionego – najczęściej dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego – najczęściej rodzica. Pamiętaj, że możliwości zarobkowe nie odnoszą się wyłącznie do bieżących dochodów. Należy brać pod uwagę dotychczasowe zarobki, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz perspektywy zawodowe. To czy sąd obniży alimenty podyktowane jest indywidualną sytuacją – kondycją finansową zobowiązanego, potrzebami dziecka, wysokością już zasądzonych przez sąd alimentów oraz tego, kiedy ostatni raz były zmieniane.

Co zrobić, gdy z powodu utraty pracy nie możesz płacić alimentów w orzeczonej kwocie?

Proponuję złożyć pozew o obniżenie alimentów w związku z wystąpieniem nowych okoliczności, np. utraty pracy, spadku dochodów, zamknięcia firmy itp. Jeżeli Twoja sytuacja finansowa jest skrajnie trudna - wraz z pozwem złóż wniosek o zabezpieczenie. Daje on możliwość płacenia niższych alimentów już na etapie toczącego się przed sądem postępowania. Dodatkowo wniosek o zabezpieczenie rozpoznawany jest dużo szybciej niż pozew.

Pamiętaj! Obniżenie alimentów nigdy nie może być karą dla dziecka. Dlatego z drugim rodzicem wspólnie rozważcie porozumienie się co do wysokości świadczenia alimentacyjnego.  Być może wspólnie ustalicie kompromis i z pomocą adwokata-mediatora spiszecie ugodę alimentacyjną. Takie rozwiązanie pozwoli obu stronom na znalezienie elastycznego rozwiązania w szczególnie trudnej sytuacji.  Tym bardziej, że alimenty można obniżyć czasowo np. na okres 6 miesięcy albo do końca roku.

Jedynie szybkie działanie uchroni Cię przed negatywnymi konsekwencjami. A mogą być one bardzo poważne, od wszczęcia postępowania egzekucyjnego do poniesienia konsekwencji karnych. Zaległość alimentacyjna jest przestępstwem i o już od kwoty przypadającej łącznie za 3 miesięczne alimenty.

Jeśli masz pytania, jak wyjść obronna ręką z trudnej sytuacji zadzwoń, napisz.

adwokat Anna Babiak

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

tel. 790 813 399, annababiak@gmail.com

www.kancelaria-babiak.pl