Kiedy mogę ubiegać się o orzeczenie przez sąd upadłości konsumenckiej? O przesłankach ogłoszenia upadłości konsumenta

Podstawową i można powiedzieć, najważniejszą, przesłanką ogłoszenia upadłości konsumenta jest niewypłacalność. Ustawa mówi, iż przez niewypłacalność rozumie się utratę zdolności do wykonywania zobowiązań pienięznych.

Należy to rozumieć w ten sposób, iż Twoja sytuacja finansowa musi być na tyle zła, iż nie masz możliwości dokonywania płatności na rzecz danego wierzyciela. Sam fakt braku zapłaty nie świadczy bowiem jeszcze o tym, że dłużnik jest niewypłacalny.

Wskazać także trzeba, iż do zainicjowania tego postępowania wystarczy jeden wierzyciel (np. wystarczy jeden kredyt w jednym banku). Musisz jednakże stracić zdolność do jego regulowania.

Czy sąd będzie badał, dlaczego stałem się niewypłacalny?

Co istotne, od dnia 24 marca 2020 r. na mocy ostatniej nowelizacji Prawa upadłosciowego nie istnieje już wymóg badania przez sąd tzw. moralnosci płatniczej niewypłacalnego dłużnika. Poprzednio, sąd prowadził postępowanie, w celu ustalenia, czy dłużnik celowo nie doprowadził do swojej niewypłacalności, czy też nie zwiększył jej umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Jeśli sąd dochodził do przekonania, że przykładowo, brałeś kolejne kredyty, pomimo iż wiedziałeś, że nie będziesz w stanie ich spłacać, a dodatkowo nie wystąpiły w twoim życiu żadne nadzwyczajne okolicznośc, sąd mógł oddalić wniosek.

Obecnie przepisy nie przewidują takiej przesłanki – sąd nie będzie badał przyczyny dlaczego doszło do Twojej niewypłacalności, ani też nie warunkuje to ogłoszenia upadłości . Z tej przyczyny łatwiej jest uzyskać interesujące nas orzeczenie sądu.

Ustawa nie przewiduje także, jak ma to miesjce w przypadku upadłości przedsiębiorców, aby konsument posiadał środki na pokrycie kosztów postępowania. W razie czego pokryje je Skarb Państwa. Wyjątkiem jest tutaj  postepowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli.

Prowadziłem działalność gospodarczą – co teraz?

Obecnie sąd upadłościowy może ogłosić upadłość konsumencką także takiej osoby, która prowadziła działalność gospodarczą . Na skutek wspomnianej już wyżej nowelizacji, uchylono przepis, na podstawie którego sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości jeżeli dłużnik, który miał obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jako przedsiebiorca, nie zrobił tego w terminie przewidzianym przez przepisy.

Dotyczy to także osób będących wpólnikami spółek cywilnych, czy wspólnikami osobowych spółek handlowych i partnerami w spółkach partnerskich.

Nie ma także konieczności, aby osoba taka musiała oczekiwać na wszczęcie postępowania przed sądem od zaprzestania prowadzenia działalności. Co ważne, postępowaniem właściwym dla konsumenta w takim przypadku mogą być objęte także zobowiązania pochodzące z działalności gospodarczej.

Kiedy muszę zgłosić wniosek?

Jeśli występują przesłanki do orzeczenia upadłości, należy złożyć wniosek do sądu. Sprawami zajmują się specjalne Wydziały Gospodarcze Sądów Rejonowych właściwe dla Twojego miejsca zamieszkania. Przepisy nie przewidują żadnego terminu, kiedy należy to zrobić. Pamiętaj także, że w niektórych przypadkach może zrobić to wierzyciel.

autor: radca prawny Monika Woźniak-Goraus

Kancelaria radcy prawnego Monika Woźniak-Goraus

ul. Jana Pawła II 13/103, 44-100 Gliwice

tel. 504091413, e-mail: wozniak@kancelariamwg.pl