Gospodarstwo rolne, jako składnik majątku wspólnego małżonków

Zasadą jest, że wszystkie przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą do majątku wspólnego małżonków . Dotyczy to także gospodarstwa rolnego przekazanego następcy prawnemu na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

W art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego są wymienione przedmioty, które mogą należeć do majątku osobistego. Wszystkie pozostałe składniki majątkowe wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków.

Wątpliwości powstały przy interpretacji umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego następcy prawnemu na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Bardzo często potocznie nazywa się taką umowę darowizną. Natomiast zgodnie z art. 33 pkt. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę wchodzą do majątku osobistego, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 listopada 2012 roku uznał, że „ Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju wspólności majątkowej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” (sygn. akt: III CZP 68/12).

W stanie faktycznym sprawy gospodarstwo rolne zostało przekazane wnioskodawcy przez rodziców na podstawie umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy zawartej w formie aktu notarialnego. W czasie zawierania umowy wnioskodawca pozostawał w związku małżeńskim i w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Stroną umowy był tylko wnioskodawca i tylko on jako właściciel nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego został wpisany do prowadzonych dla nich ksiąg wieczystych. Niezależnie od tych okoliczności sąd uznał, że gospodarstwo wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków i podlega podziałowi po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej.

Reasumując, najlepiej dopilnować swojego interesu i skonsultować się z adwokatem na etapie zawierania umowy darowizny lub przekazania gospodarstwa rolnego w trybie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, aby nie było wątpliwości co stanowi składnik majątku wspólnego, a co majątku osobistego.

Jeśli masz wątpliwości czy coś może być zakwalifikowane jako Twój majątek osobisty lub majątek wspólny, to udaj się po pomoc prawną do adwokata.

Pozdrawiam,

Adwokat Karolina Marszałek

www.praworodzinnewarszawa.pl