Co robić, kiedy rodzic utrudnia kontakty z dzieckiem?

Nierzadko mają miejsce sytuacje, kiedy pomimo uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem, drugi rodzic nie stosuje się do postanowienia sądu lub zawartej ugody.

Rozwiązaniem jest tzw. egzekucja kontaktów.

W pierwszej kolejności należy wystąpić do sądu z wnioskiem o zagrożenie rodzicowi, który utrudnia kontakt z dzieckiem nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej (swoistej grzywny) za każde naruszenie ustaleń dotyczących uzgodnionych kontaktów.

Wysokość kary może być ustalona dowolnie, uwzględniając jedynie możliwości majątkowe rodzica, który miałby ją ponosić. Płaci on ją na rzecz rodzica, któremu kontakty są utrudniane lub uniemożliwiane.

Jeżeli jednak w dalszym ciągu jeden z rodziców nie wywiązuje się z ustalonych kontaktów z dzieckiem (nie przestrzega terminów i sposobu spotkań, skraca ich czas, nie wydaje dziecka, nie pozwala na kontakt telefoniczny itp.), możliwe jest wszczęcie drugiego etapu egzekucji. Wtedy dochodzi do zobowiązania rodzica do zapłaty tejże sumy pieniężnej drugiemu rodzicowi (każdorazowo – bez względu na ilość naruszeń kontaktów). Zobowiązanie go jednak do tego wymaga złożenia kolejnego wniosku w sądzie.

Czy są sposoby na przyspieszenie egzekucji kontaktów z dzieckiem?

Sposobem na jak najszybsze „zmuszenie” rodzica do stosowania się do ustalonych kontaktów z dzieckiem jest pominięcie pierwszego z etapów ich egzekucji. W praktyce polega to na zagrożeniu przez sąd już podczas pierwszego etapu nakazaniem zapłaty określonej kwoty pieniężnej za każde ich naruszenie (wskutek stosownego wniosku). Taka egzekucja polega więc wtedy jedynie na wymierzeniu kary rodzicowi utrudniającemu kontakty, w sytuacji gdy zachodzi uzasadniona obawa, że postanowienie o kontaktach będzie dalej naruszane.

Aby więc skutecznie spowodować, że rodzic, który do tej pory nie stosował się do ustaleń dokonanych przed sądem zacznie wywiązywać się ze swoich obowiązków w zakresie umożliwiania kontaktów ze wspólnym dzieckiem, należy właściwie sformułować wniosek (w pierwszej kolejności o ustalenie kontaktów, zabezpieczenie kontaktów, a następnie o zagrożenie nakazaniem zapłaty za ich naruszanie), uzasadnić oraz poprzeć go odpowiednimi dowodami.

Opłata od wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty wynosi obecnie 100 zł.

adw. Adrianna Borowiecka

Kancelaria Adwokacka, ul. Żeligowskiego 42

tel.: 666 686 630, mail: kancelaria@adwokatborowiecka.pl