Alimenty między małżonkami

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dają możliwość alimentacji między małżonkami. W oparciu o nie, strona, której nie przypisano wyłącznej winy za rozkład pożycia znajdująca się w niedostatku może żądać od drugiej strony świadczenia alimentacyjnego. Świadczenie to, to środki, które umożliwiają będącej w niedostatku stronie utrzymanie się i odpowiadają jej usprawiedliwionym potrzebom. Środki te muszą też być proporcjonalne do możliwości majątkowych i zarobkowych strony zobowiązanej do płacenia alimentów.

Niedostatek, to sytuacja, w której strona żądająca alimentów od byłego współmałżonka, posiadanymi środkami nie jest w stanie zaspokoić usprawiedliwionych potrzeb.

Art. 62 kodeksu postępowania cywilnego zakłada, że strona obarczona wyłączną winą za rozkład pożycia ma obowiązek płacić alimenty stronie niewinnej, jeśli ta ostatnia tego zażąda. Przy czym strona żądająca świadczenia nie musi znajdować się w niedostatku. Alimenty od byłego współmałżonka są tu środkiem umożliwiającym zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb. Takie prawo ma tylko strona nie uznana za winną rozkładu pożycia i ma je w stosunku do strony, której sąd przypisał wyłączną winę za zaistniałą sytuację. Małżonek niewinny musi jednak wykazać, że w wyniku rozwodu jego sytuacja materialno-bytowa uległa istotnemu pogorszeniu. Małżonek niewinny traci prawo do alimentów od byłego małżonka w chwili gdy wejdzie w nowy związek małżeński.

Sąd może również zobowiązać do płacenia alimentów małżonka, który nie odpowiada za rozkład pożycia. Wówczas obowiązek ten wygasa po pięciu latach. Termin ten może być przedłużony przez sąd, ale przesłankami do takiego przedłużenia są wyjątkowe okoliczności, takie jak choroba, niezdolność do pracy małżonka uprawnionego do alimentów.

 

Małżonek, któremu sąd przypisał winę za rozkład pożycia nie może żądać świadczenia alimentacyjnego od strony, której sąd nie przypisał takiej winy. 

Adwokat Patryk Riedel - Kancelaria Adwokacka - Adwokat Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój, Katowice