Zwrot kaucji po zakończeniu umowy najmu okazjonalnego.

Pytanie z dnia 31 stycznia

Witam serdecznie,

W dniu 31.01.2024 zakończyła się moja umowa najmu okazjonalnego. Na umowie mam zapis o zwrocie kaucji do 7 dni. Niestety wynajmujący nie chce mi zwrócić kaucji aż do rozliczenia rocznego z ogrzewania centralnego. Na protokole zdawczym mieszkania istnial zapis "kaucja będzie do zwrotu po rozliczeniu ogrzewania". Moje sprzeciwy mało wniosły. Protokół podpisałem z takim zapisem. Oczywiście protokół był tylko załącznikiem. Na umowie wciąż jest 7 dni na zwrot kaucji. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Wynajmujący mówi, że ma prawo zwrócić kaucje nawet za rok.
Z góry dziękuję za poradę.

Pozdrawiam
Michał

Dzień dobry, jeśli wynajmujący nie zwolni się z obowiązku zwrotu kaucji w terminie, będzie Pan mógł wysłać wezwanie do zapłaty, a następnie wnieść pozew do sądu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 lutego 2024 11:05 Zmodyfikowano dnia: 1 lutego 2024 11:05 Obejrzało: 44 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu. Wynika to z art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów: Art. 6. [Kaucja zabezpieczająca należności z tytułu najmu] 1. Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. 2. Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa: 1) dotyczy najmu lokalu zamiennego lub najmu socjalnego lokalu; 2) jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji. 3. Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana. 4. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu." Należy wezwać wynajmującego do zwrotu kaucji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 lutego 2024 20:29 Zmodyfikowano dnia: 2 lutego 2024 20:29 Obejrzało: 40 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.