Pytanie z dnia 01 marca 2017
Witam.
mam dwójkę dzieci córkę i syna i chciałbym się dowiedzieć czy mogę całkowicie wydziedziczyć córkę z podziału majątku tj.z przepisania mieszkania własnościowego oraz z prawa do zachówku.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, nie ma czegoś takiego, jak "wydziedziczenie z podziału majątku". Wydziedziczenie to pozbawienie prawa do zachowku. Dlaczego chce Pan córkę wydziedziczyć ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Oczywiście, że może Pani wydziedziczyć córkę (pozbawić ją prawa do zachowku). Aby wydziedziczenie było skuteczne to muszą być spełnione przesłanki określone w kodeksie cywilnym i musi być zawarte w testamencie. Art. 1008 Kodeksu cywilnego wskazuje, że spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Podziękowałeś prawnikowi
Piotr Czajkowski Adwokat
Adwokat Piotr Czajkowski Kancelaria Adwokacka
Rynek 36A lok. 4, 48-300 Nysa
Tak, jest to możliwe. Może Pani przekazać mu w darowiźnie mieszkanie, zawrzeć umowę dożywocia lub zapisać nieruchomość w testamencie - zwykłym lub notarialnym. Jednak w każdym przypadku będzie Ona uprawniona do wystąpienia o zachowek w ciągu 5 lat od Pani śmierci. Żeby zwolnić się z obowiązku zapłaty zachowku, musiałaby Pani wydziedziczyć córkę jak również jej zstępnych (tj. wnuki i prawnuki – o ile takowe są). Ponadto wydziedziczenie uzależnione jest od spełnienia ustawowych przesłanek wydziedziczenia. Według art. 1008 K.c. spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Wydziedziczenie z innych przyczyn niż wyżej wymienione jest niedopuszczalne. Przyczynę wydziedziczenia należy wskazać w testamencie. Aby wydziedziczenie było skuteczne, nie musi Pani używać żadnych specjalnych wyrażeń, z tym jednak zastrzeżeniem, że te sformułowania nie mogą nasuwać wątpliwości co do istnienia zamiaru pozbawienia uprawnionego należnego mu, z mocy ustawy, zachowku, jak również muszą wskazywać jedną z w/w przyczyn wydziedziczenia.
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.