Miejsce i sposób przechowywania archiwalnych Ksiąg Wieczystych oraz poniemieckich ksiąg wieczystych (Ksiąg Dawnych, Grundbuch
Pytanie z dnia 17 października 2019
Szanowni Państwo,
zwracam się do Państwa z zapytaniem o miejsce i sposób przechowywania archiwalnych Ksiąg Wieczystych oraz poniemieckich ksiąg wieczystych (Ksiąg Dawnych, Grundbuch).
Dnia 17.06.2019r. do Sądu Rejonowego został po raz pierwszy złożony wniosek o udostępnienie poniemieckiej księgi wieczystej (Księgi Dawnej, Grundbuch) do nieruchomości. Następny wniosek został powtórnie złożony 23.08.2019r., a następnie pismo wykazujące interes prawny składających wniosek, na który w odpowiedzi Sąd Rejonowy pismem z dnia 10.10.2019r. wskazał, że archiwalne księgi wieczyste, w tym poniemieckie księgi wieczyste (Księgi Dawne, Grundbuch) nie są przechowywane w archiwum sądu lecz w archiwach jednostek niezwiązanych tj.: Archiwa Państwowe. Nadmieniam, że nieruchomość, której dotyczą poniemieckie księgi wieczyste nadal istnieje w niezmienionym kształcie od lat 40., czyli od momentu przejęcia na własność Skarbu Państwa majątków poniemieckich i wydzielenia działek nadawanych Aktem Nadania. Nadmieniam, że niniejsza nieruchomość została nadana imiennym Aktem Nadania z 1951r.
W związku z powyższym zwracam się do Państwa z pytaniem, jak na wstępie, o miejsce przechowywania poniemieckich ksiąg wieczystych (Ksiąg Dawnych, Grundbuch).
Niniejsza informacja jest niezbędna do uzyskania brakujących dowodów do toczącego się postępowania sądoweo toczącego się w tym samym sądzie rejonowym.
Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź.
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.