Pytanie z dnia 02 listopada 2016

Dzień dobry,
Rozważam zakup mieszkania, którego właścicielem jest szkoła wyższa, w KRS jest informacja, że jest to jednostka oświaty, o adresie siedziby innym niż mieszkania, które sprzedaje, o działalności sklasyfikowanej jako :
PKD
Szkoły wyższe 85.42.B
SIC
Brak danych odnośnie SIC
EKD
Szkolnictwo wyższe 80.3.

Proszę o informację, na co powinnam zwrócić uwagę i co sprawdzić przed dokonaniem transakcji oraz o wysokości opłat związanych z zakupem. Czy należy odprowidzić 2% PCC od transakcji?

Dziękuję.

Dzień Dobry. Uczelnia posiada osobowość prawną i zdolność prawną, może jej zatem przysługiwać prawo własności, w tym oczywiście prawo własności nieruchomości. Fakt, że w KRS widnieje inny adres siedziby niż adres nieruchomości, którą chce Pani zakupić nie ma w zasadzie znaczenia (Uczelnia może być właścicielem licznych nieruchomości, a jak rozumiem pragnie Pani nabyć jedną z nich, tj. nie lokal w którym mieści się siedziba uczelni). Większą wagę należy przyłożyć do księgo wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Należy zbadać kto jest wpisany w księdze jako właściciel oraz to, czy na nieruchomości nie ustanowiono żadnych zabezpieczeń (hipoteki, zajęcia komornicze, etc.) czy innych praw. Przy samej transakcji należy sprawdzić prawo do reprezentacji sprzedającego, tj. to, czy osoba która w imieniu Uczelni podpisze akt notarialny rzeczywiście jest do tego uprawniona. Podatek od transakcji zostanie pobrany bezpośrednio przez notariusza w wysokości 2% ceny transakcyjnej. Dodatkowo będzie Pani zobowiązana ponieść ciężary taksy notarialnej w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (wysokość taksy zależy od ceny sprzedaży) oraz podatek VAT od taksy w wysokości 23%. Uzyskanie wypisów aktu notarialnego – 6 zł + VAT za stronę. Jeżeli mieszkanie posiada księgę wieczystą – 200 zł opłaty sądowej za dokonanie zmiany we wpisie Pozdrawiam adw. Mariusz Skwarek

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 listopada 2016 14:10 Obejrzało: 387 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.