Czy nowy właściciel może "wyrzucić" nas z lokalu z dnia na dzień?

Pytanie z dnia 13 maja

Witam. Od 15 lat mieszkam z żoną w wynajmowanym lokalu. Początkowo mieliśmy umowę ustną z właścicielka, płaciliśmy czynsz, opłaty za media. I tak było przez lata. Jednak właścicielka zmarła, w tym roku pojawił się nowy właściciel, który 20 kwietnia odciął nam prąd, mimo, że rachunki opłacamy na bieżąco. Czy ma do tego prawo? Czy może "wyrzucić" nas z lokalu z dnia na dzień? Nie mamy innego lokalu do zamieszkania na dzień dzisiejszy, potrzebujemy trochę czasu, żeby coś znaleźć. Proszę o informację, pozdrawiam

Szanowny Panie, w mojej ocenie nie ma prawa. Stosownie do art. 660 Kodeksu cywilnego umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, w razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony. Jeżeli potrzebowaliby Państwo dalszej pomocy prawnej w sprawie, zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, aplikant adwokacki Filip Majsterek

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 maja 2021 19:10 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2021 13:51 Obejrzało: 35 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry właściciel nie może pozbawić Państwa prądu. Rozwiązać umowę może wyłącznie w oparciu o ustawę o ochronie praw lokatorów. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. radca prawny A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 maja 2021 19:40 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2021 13:51 Obejrzało: 34 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.