Czy można wyeksmitować brata i ojca alkohilika?

Pytanie z dnia 15 maja

Dzień dobry mieszkam z bratem alkoholikiem i tata również alkoholikiem Mam pytanie dotyczące eksmisji jak to się odbywa co mam zrobić żeby ich wyrzucić. Aktualnie przebywam u siostry.

Szanowna Pani, najpierw należałoby do nich wysłać wezwanie do opuszczenia lokalu i wyznaczyć termin np. 14 dni. Jeżeli to nie poskutkuje to należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego miejsca położenia nieruchomości. Z poważaniem, Izabela Jaworska-Turla radca prawny

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 maja 2025 13:46 Zmodyfikowano dnia: 15 maja 2025 13:46 Obejrzało: 22 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Bardzo mi przykro, że znalazłaś się w tak trudnej i obciążającej sytuacji. Masz pełne prawo szukać ochrony i spokoju – i są na to legalne narzędzia, z których możesz skorzystać. ⚖️ Kiedy można żądać eksmisji? Jeśli członek rodziny zachowuje się uciążliwie – np. pije, awanturuje się, zagraża zdrowiu lub bezpieczeństwu, zakłóca porządek domowy – możesz żądać eksmisji przez sąd. Eksmisję można uzyskać, gdy: zachowanie osoby rażąco utrudnia wspólne zamieszkiwanie (np. przemoc, agresja, dewastacja, nadużywanie alkoholu), nie ma obowiązku do wspólnego zamieszkiwania (np. nie jesteś właścicielem, ale masz tytuł prawny albo jesteś współlokatorką), masz interes prawny (np. chcesz chronić siebie, dzieci, inne osoby domowe). 🧾 Co możesz zrobić krok po kroku: 1. Zabezpiecz swoje bezpieczeństwo Jeśli jest przemoc domowa, groźby, agresja – zadzwoń na 112 lub zgłoś sprawę na policji. Policja może zastosować nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy (nawet jeśli jest współwłaścicielem!). 2. Złóż wniosek o eksmisję do sądu Do sądu cywilnego składasz pozew o eksmisję z powodu uporczywego i rażącego naruszania porządku domowego. Możesz żądać eksmisji ojca, brata lub obu, jeśli: są agresywni, nadużywają alkoholu w sposób uciążliwy, zagrażają Twojemu zdrowiu lub życiu. Jeśli nie masz środków, możesz złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. 3. Skorzystaj z procedury antyprzemocowej (Jeśli dotyczy) Od 2020 r. obowiązuje tzw. ustawa antyprzemocowa – policja lub sąd może nakazać natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy na podstawie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. 🏠 A co z prawem własności? Jeśli Ty jesteś właścicielką mieszkania lub najemcą – masz silniejszą pozycję. Jeśli wszyscy mieszkacie we wspólnym mieszkaniu komunalnym, a brat i ojciec są wpisani do umowy – sprawa może wymagać zmiany umowy najmu i eksmisji przez sąd. Jeśli nie są uprawnieni do lokalu, można próbować ich wypisać z meldunku i złożyć pozew o eksmisję. 📎 Co może Ci się przydać: dowody: notatki policyjne, świadkowie (np. siostra), dokumentacja medyczna lub psychiatryczna (jeśli masz), opinia MOPS lub GOPS, zaświadczenie z terapii rodzinnej lub punktu wsparcia, nagrania lub SMS-y (jeśli są dowodem na agresję, nadużywanie alkoholu, groźby itp.). 📞 Potrzebujesz pomocy prawnej lub pisma? Chętnie pomogę przygotować: pozew o eksmisję, wniosek o zabezpieczenie, zgłoszenie przemocy, pismo do MOPS/GOPS. Zadzwoń lub napisz: 507 437 019 – wszystko całkowicie dyskretnie i bez oceniania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 maja 2025 14:42 Zmodyfikowano dnia: 15 maja 2025 14:42 Obejrzało: 22 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.