WSPOLNE CZY OSOBNO ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW PO OGŁOSZENIU UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ

Co do zasady wspólne rozliczenie małżonków stanowi najbardziej optymalną formę, sposób, metodę obniżenia wysokości podatku dochodowego. Dlatego tez, możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem również wśród dłużników ( upadłych)

Naczelnym warunkiem skorzystanie z tej formy rozliczenia jest pozostawania przez małżonków we wspólności majątkowej przez cały okres roku podatkowego. Dlatego tez  możliwość  wspólnego rozliczenia małżonków ( opodatkowania) wyłączają takie instytucje jak: separacja orzeczona przez sąd i zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową ( tzw. intercyza)

Tak też jest w przypadku orzeczenia przez sąd upadłości konsumenckiej. Wówczas z mocy prawa ( ipso iure ) powstaje stan rozdzielności majątkowej. Wynika to bowiem wprost z przepisu art. 124 ust. 1 pr. upadłościowego, który stanowi ze z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej wobec jednego z małżonków powstaje stan rozdzielności majątkowej między małżonkami, który traw przez cały czas postępowania, a ustaje z chwilą ukończenia ( zakończenia ) tegoż postępowania.

Innymi słowy, ogłoszenie upadłości jednego z małżonków wyłącza możliwość wspólnego  rozliczenia podatku dochodowego ( PIT). I każdy z małżonków zobowiązany jest do samodzielnego ( indywidualnego) rozliczenia podatku dochodowego.