Odszkodowanie, zadośćuczynienie za represje w latach 1944-1989

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

W latach 1944-1989 r., wielu Polaków było internowanych za działalność opozycyjną, skierowaną przeciwko ówczesnym władzom PRL. Internowanie nie rzadko było połączone z przemocą fizyczną w postaci ,,ścieżek zdrowia”, licznymi pobiciami w trakcie przesłuchań, jak i w czasie odbywania kary pozbawienia wolności. Negatywne konsekwencje działalności opozycyjnej nie kończyły się wraz z wyjściem z Zakładu Karnego, a rozciągały się na całe życie zawodowe i rodzinne. Osoby były zwalniane z Zakładów Pracy, piętnowani przez władze oraz wykonywano wobec tych osób inne haniebne działania, które wykluczały ich z życia społecznego.

Dzięki wprowadzonej w 1999 r. ustawie o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, osoby skazany za działalność opozycyjną, w tym działalność przeciwko kolektywizacji wsi oraz obowiązkowym dostawom mogą:

  • wystąpić o stwierdzenie nieważności wyroku/decyzji na podstawie, których zostali skazani

  • domagać się odszkodowania (szkody majątkowe) i zadośćuczynienia (szkody niemajątkowe)

Postępowanie w tym przedmiocie toczy się przed Sądem Okręgowym i sprowadza się do dwóch etapów:

  • w przypadku spełnienia ustawowych przesłanek, Sąd Okręgowy wydaje wyrok, w którym stwierdza nieważność zapadłego wyroku (osoba zostaje uniewinniona)

  • po uprawomocnieniu się powyższego orzeczenia, osoba ma 10 lat na zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

W ramach prowadzonej przeze mnie praktyki służę kompleksową pomocą przy prowadzeniu takich spraw, poprzez: pomoc w zebraniu stosownej dokumentacji (wystąpienie do Instytutu Pamięci Narodowej o przedstawienie posiadanych przez nich akt), sporządzeniu pozwu inicjującego postępowanie, jak i reprezentację w sądzie.

Jeżeli byłaś/eś represjonowany za działalność przeciwko władzom PRL w latach 1944-1989 lub znasz taką osobę, przekaż jej informację o możliwości ubiegania się przez nią o unieważnienie wyroku skazującego, jak i możliwość uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia.