Masz możliwość uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

Masz możliwość uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

Uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest jak najbardziej możliwe. Jednakże obwarowane pewnymi warunkami. Dowiedz się, kiedy możesz  uchronić się przed długami spadkowymi, jeśli wcześniej zdążyłeś już przyjąć spadek.

O tym, że na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku mamy sześć miesięcy, pisałam już w jednym w poprzednich artykułów dotyczących prawa spadkowego. Pisałam też o tym, że termin ten zaczyna biec od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swojego powołania do spadku. Co jednak zrobić, gdy sprawy się trochę pokomplikowały i o długach spadkodawcy dowiedzieliśmy się dopiero po upływie sześciomiesięcznego terminu? I kiedy już zdążyliśmy przyjąć spadek?

Oświadczenie złożone pod wpływem groźby lub błędu

Polski ustawodawca przewiduje możliwość uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie . Stanowi o tym przepis art. 1019 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd

Czy zawsze mogę się uchylić od skutków prawnych przyjęcia spadku?

Niestety, nie zawsze złożenie takiego oświadczenia będzie skuteczne . Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie , że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

W przypadku oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku błąd co do treści takiego oświadczenia może dotyczyć, np. osoby spadkodawcy, czy przedmiotu spadku.

Z omawianego rozwiązania najczęściej korzysta się w sytuacji, gdy spadkobierca już po upływie sześciomiesięcznego terminu dowiaduje się o długach spadkodawcy . Bo, np. dziedziczył po osobach, z którymi nigdy nie miał kontaktu. Ale nawet w takiej sytuacji musimy pamiętać o tym, że mamy obowiązek, jako potencjalni spadkobiercy, podjąć działania mające na celu ustalenie masy spadkowej . Musimy jednak mieć na uwadze również to, że to my musimy przed sądem udowodnić, że dołożyliśmy należytej staranności w ustaleniu składu masy spadkowej. I że pomimo tych działań nie mogliśmy wiedzieć o długach spadkodawcy. Tylko w takiej sytuacji sąd będzie mógł zatwierdzić nasze oświadczenie o odrzuceniu spadku.

uchylenia się od skutków prawnych

Trzeba działać szybko, bo może minąć termin

Na złożenie do sądu wniosku o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie mamy rok . Rok od momentu, w którym wykryliśmy, iż działaliśmy pod wpływem błędu. Kiedy najczęściej dochodzi do wykrycia takiego błędu? Zazwyczaj w momencie, kiedy otrzymujemy wezwanie do zapłaty od wierzyciela spadkodawcy.

Jeśli masz wątpliwości związane z możliwością uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, to zapraszam do kontaktu z Kancelarią.